[RECENZJA PRZEDPREMIEROWA] Marcin Kurcbuch - „Science or Fiction. Supernatural”

Kosmiczna podróż, czyli poezją przez życie


Wielki przebój Starego Dobrego Małżeństwa rozbrzmiewa słowami: Wędrówką jedną życie jest człowieka… zdającymi się potwierdzać istotę naszego TUTAJ BYĆ.

Marcin Kurcbuch – z wykształcenia filolog polski, redaktor, ale przede wszystkim poeta. Debiutował zbiorem „Oczyszczenia” (2016), by następnie opublikować: „Przyglądam się” (2016), „Operację niebo” (2017), „Nasilenie wiosenne” (2018), ale to najnowszy tomik poetycki „Science or Fiction. Supernatural”, którego premiera przypada na pierwszą połowę tego roku, zdaje się być najbardziej dojrzałym w dorobku młodego, bo urodzonego zaledwie w 1990 roku, łodzianina - przez wzgląd na podjęcie przez niego próby otulenia strofami wspomnianej istoty, a to zadanie z całą pewnością niełatwe.

Tomik przyciąga uwagę Czytelnika już od pierwszego spojrzenia. Jawi bowiem dwie przednie okładki, co rozbudza w nim nadzieje na przeżycie nietuzinkowej, lirycznej przygody.

Kurcbuch nie gwarantuje jednak, że podróż kosmicznym promem, w którą nas zabiera, będziemy  wspominać  wyłącznie w miłej atmosferze refleksji.
Na takie przypuszczenie pozwala część pierwsza, pozbawiona spisu treści, który zastąpiono planem wydarzeń stanowiącym końcowe odliczanie, w następstwie czego jesteśmy świadkami wielkiego wybuchu, będącego zarazem nowym początkiem.

Poeta w toku wierszowych rozważań dowodzi, że jest to nieuniknione, ponieważ działaniom człowieka przyświeca szeroko rozumiany egoizm i brak szacunku dla Matki Ziemi. W utworze „wehikuł. bez czasu” przywołuje postaci morloków znanych z twórczości George’a Wellsa. Owe istoty podziemne wyewoluowały z gnębionej klasy robotniczej, stając się brutalnymi, toteż łodzianin nie bezpodstawnie porównuje do nich ludzi chcących zaspokoić jedynie podstawowe potrzeby, celem egzystowania tak po prostu, miast życia jego pełnią.

Autor przytomnie zauważa, że nasz świat krzyczy krzykiem rozpaczy, co rusz uwidaczniającej się pod postaciami nieszczęść i katastrof. Z uporem maniaka pozostajemy na nie ślepi i głusi, zatracając się w bezmiernej pysze, za to w każdej chwili zaśmiecamy planetę wytworami naszych umysłów i rąk. Chipy, kody dostępu, bugi i diatezy są przecież niczym innym, jak tylko przejawami chęci dominacji bez umiaru, o czym twórca traktuje w utworach „Salut 1971. ta wyprawa nie skończyła się nigdy” i „zapowiedź. utwórz nowy zapis”. Toteż wraz z podróżującym z nim Czytelnikiem wytrwale szuka nowego nieba, na którego chmurnej sofie – jak mniema – rozsiadły się wygodnie takie ikony współczesności jak: Marylin Monroe, Elvis Presley i Amy Winehouse, przy czym nie ma on pewności, gdzie ono jest i czy kiedyś – mimo wszystko – na nowej planecie odrodzi się zielony nerw z wiersza pod tytułem „dzień koszenia trawy”. Pewne jest natomiast, że zaśmiecone wody i wycięte lasy przyniosą opłakane skutki, bowiem – o czym Kurcbuch odważnie, nie przebierając w słowach – pisze w utworze: „wiersz bez kropki na końcu wszystkiego”, mając pełnię świadomości, iż niedługo wszystko się rozpierdoli. Pytanie: czy tego właśnie chcemy? Z przykrością przyznać należy, że chyba tak, czego dowód poeta daje w wierszu „raport z ocalenia ostatniej planety”. Przypomina, że ludzie mieli wiele sygnałów o rychłej degradacji planety, jednak wszystkie zignorowali poddając się bezsprzecznie dyktatorom, układom i interesom, a przy tym nie słuchając mędrców przewyższających ich mądrością. Ludzkości brak empatii i obrania właściwej perspektywy z poziomu maluczkich, bowiem to właśnie oni czują i widzą więcej, ale ich zdanie się nie liczy, gdyż oni sami też nic nie znaczą.

Owa refleksja wyziera z kart zbioru Marcina Kurcbucha niczym czarna jak smoła senna mara. Pojawienie się jej zdaje się mieć na celu nakłonienie do przebudzenia i walkę o nowe, lepsze życie.
W tej właśnie walce wiersz ma pomóc i, oświetlając drogę, pełnić rolę drogowskazu w kształtowaniu poglądu i świadomości tego KIM JESTEM.


W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie Kurcbuch posiłkuje się założeniami jogi, bowiem  w drugiej części – w centrum rozważań stawiając człowieka – prezentuje spis oddechów, jednoznacznie dowodząc, że należy zajrzeć w głąb siebie, co zaowocuje wyciszeniem pozwalającym osiągnąć duchową równowagę.

Autorka Śródsłowia oddzielającego obie części zbioru - Magdalena Krok - tylko potwierdza, że w wierszach kumuluje się szereg odpowiedzi na wiele pytań, w tym na to, które już postawiono, jednak warto, by wybrzmiało ponownie: KIM JESTEM? Każdy z nas zapewne odpowie na nie inaczej, ale byłoby wspaniale, gdybyśmy, parafrazując, mogli odpowiedzieć słowami wiersza „kamień po kamieniu”: jestem człowiekiem szczęśliwym, wdzięcznym za to, co mam, ale nie zapominam, że owo szczęście nie przyszło samo, że buduję je cierpliwie, doceniając życiową drogę, którą przyszło mi przejść.

Nadnaturalności autor poświęca drugą połowę zbioru, tytułowym utworem zamykając go i zwracając uwagę, że sensem życia winno być poszukiwanie siebie samego jak również sensu świata.  

Warto byłoby także zastanowić się nad ukrytym znaczeniem zwrotów: swojość, sobienie i najczulszości. Jakie sensy się w nich kryją – sprawdźcie sami. Pamiętajcie jednak, proszę, że decydując się na ten krok, możecie dojść do przekonania, że poezja czasem bywa przeklęta, a człowiek w swej istocie bez wątpienia stanowi największą zagadkę wszechświata. 

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego najserdeczniej dziękuję Autorowi, Marcinowi Kurcbuchowi.


                                      Niniejszą recenzję opublikowano także TUTAJ na łamach Dziennika Trybuna oraz w gazecie "Nowe Myśli" TUTAJ.


    Zrządził los i znajomość z kart tomiku przeniknęła do świata realnego 30.07.2021 roku, o czym oboje donosimy z radością TUTAJ i TUTAJ.

Komentarze

  1. Ja i poezja, ciągle nie chodzimy wspólnymi drogami. 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem, jednak może kiedyś dasz poezji szansę. Warto :) Pozdrawiam!

      Usuń
  2. Dzięki za świetny tekst, za współpracę, którą sobie bardzo cenię :) Szykuje się emocjonalny wybuch!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja również się niezmiernie cieszę z naszej współpracy oraz z faktu, że tekst się spodobał :) A co do emocjonalnego wybuchu, niewątpliwie nastąpi. Czekam (nie)cierpliwie!

      Usuń
  3. Świetna recenzja! Ja też już jestem po lekturze tomiku:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Duszku, ta pochwała z Twoich ust brzmi zacnie, tym bardziej, że obawiałam się, iż nie sprostam zadaniu, ale udało się, uff!
      Zaś co się tyczy lektury, to jakieś wróbelki, tudzież inne ptaszki wyćwierkały mi, żeś już połknęła tomik i to jednym duszkiem ;) ;) ;) Brawo Ty! <3 Będę tekstu wypatrywać! :)

      Usuń
    2. Duchu Gór tudzież Góralko, nie uwierzę, że czemuś miałabyś nie sprostać. Twoja dusza po prostu czasami potrzebuje odrobinkę wypoczynku, a serducho słodkiego przytulenia. Potem wzlatujesz jak orzeł i nic Cię nie zatrzyma:) Tak, tomik poszedł w całości bez jakichkolwiek przestojów. Solidny kawałek poezji:) Tekst już jest u mnie. Zapraszam:)

      Usuń
    3. O, tak mi mów, tak mów <3 Tekst już jest u Ciebie? Toż to ja góralska gapa - fajtłapa jestem :))) Ściskam mocno i pędzę czytać! :*

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

[WYWIAD PATRONACKI] Michał Kubicz: Zawsze powtarzam, że dokładnie w tym tkwi największa wartość mojej prozy: opowiadam o postaciach historycznych, a więc z założenia znanych, ale pokazuję ich najbardziej ludzką stronę, a tę widać właśnie w scenach kipiących od uczuć.

[WYWIAD] Daniel Pielucha: Wiedziałem, że będę malował. To niczym nieuleczalna choroba, a jak malować, to szczerze, i to, co się rozumie i czuje najlepiej, stąd ten realizm i Nadrealizm Polski.

[RECENZJA] Maciej Siembieda - "Nemezis"